Podlaska Marka Roku dla RDOŚ w Białymstoku

Zwycięzcą w konkursie Podlaska Marka Roku 2009 w kategorii „Przedsięwzięcie" została książka "Dlaczego w trawie piszczy? Gawędy Simony Kossak".

Nagrodę z rąk Marszałka Województwa na gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej odebrał Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska Lech Magrel. Uroczystość transmitowała Telewizja Polska. Podlaska Marka Roku to konkurs organizowany przez Urząd Marszałkowski. Ma na celu promowanie najlepszych produktów, miejsc oraz przedsięwzięć związanych z naszym regionem.

W kategorii „Przedsięwzięcie” o nagrodę walczyło 51 producentów. Bezkonkurencyjny okazał się nasz 340-stronicowy album z najpiękniejszymi opowieściami o przyrodzie, które Simona Kossak nagrywała dla Polskiego Rada Białystok. Do każdej książki został dołączony komplet złożony z czterech płyt z oryginalnymi gawędami prof. Simony Kossak, które wydało Polskie Radio Białystok. Całość sfinansował Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

- To nasz wielki sukces. Jestem przekonany, że ta publikacja będzie świetną promocją piękna i przyrodniczego bogactwa naszego regionu. Mam też nadzieje, że przyznanie nam tej prestiżowej nagrody świadczy o tym, że przyroda i rozwój województwa mogą iść ze sobą w parze - powiedział podczas odbierania nagrody Lech Magrel, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Białymstoku.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku, jako wydawca unikatowego albumu, przekazała bezpłatnie blisko 200 książek do Książnicy Podlaskiej, która z kolei przekazała publikację bibliotekom w regionie, a także na Białorusi i Litwie. Za pośrednictwem Kuratorium Oświaty książki trafiły również do wszystkich szkół województwa podlaskiego. Wydawnictwo trafiło też do samorządów oraz instytucji związanych z ochroną środowiska. Album będzie nagrodą w konkursach ekologicznych organizowanych przez Urząd Marszałkowski oraz Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

Książka jest świetną promocją piękna i przyrodniczego bogactwa naszego regionu. Jest jednocześnie żywym pomnikiem wyjątkowej osobowości jaką była profesor Simona Kossak. Dlatego ta publikacja z pewnością jest godna miana Podlaskiej Marki Roku.