Godziny pracy:
8:00-16:00 - pon.
7:30-15:30 - wt.-pt.

tel. 0048 85 7406981
fax. 0048 85 7406982
e-mail

Badanie składowisk pestycydowych

Zadanie pod nazwą „Weryfikacja danych będących w posiadaniu przez Politechnikę Białostocką w zakresie określenia stanu środowiska gruntowo – wodnego w rejonie mogilników w Majdanie i Rybołach” finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku było realizowane od października do grudnia 2009 roku.

Zgodnie z M.P. 2006 nr 90 poz. 946 Uchwały Rady Ministrów Nr 233 z dnia 29 grudnia 2006 r. w sprawie "Krajowego planu gospodarki odpadami 2010" likwidacja mogilników powinna być przeprowadzona do końca 2010 r. Powinny zostać zlikwidowane wszystkie istniejące mogilniki na terenie kraju, które zawierają ok. 4,6 tys. Mg odpadów oraz powinna zostać rozpoczęta likwidacja zagrożeń powodowanych przez składowiska poprodukcyjnych odpadów pestycydowych, niespełniających wymogów ochrony środowiska.

Realizacja zadania „Weryfikacja danych będących w posiadaniu przez Politechnikę Białostocką w zakresie określenia stanu środowiska gruntowo – wodnego w rejonie mogilników w Majdanie i Rybołach” polegała na:

  1. Oszacowaniu ilości studni oraz dołów ziemnych.
  2. Poborze prób gruntów oraz wód podziemnych do badań laboratoryjnych.
  3. Oszacowaniu ilości oraz rodzajów poszczególnych odpadów.
  4. Przygotowaniu dokumentacji do realizacji zadania, którym w przyszłości będzie likwidacja mogilników w Majdanie i Rybołach.

Określenie stopnia skażenia środowiska gruntowo – wodnego w bliskim sąsiedztwie mogilnika stanowi ważny element procesu likwidacji składowiska z przeterminowanymi środkami ochrony roślin.

Dokładne wytypowanie lokalizacji piezometrów pozwoliły na określenie ilość gruntów zanieczyszczonych przeterminowanymi środkami ochrony roślin.

Wykonanie odkrywek przy pomocy sprzętu mechanicznego doprowadziło do dokładnego określenia ilości oraz wymiarów studni lub dołów ziemnych, w których składowane są odpady. Na tej podstawie precyzyjnie określono ilość odpadów pestycydowych oraz objętość i masę skażonego nimi gruzu.

Przeprowadzone prace rozpoznawcze przed likwidacją mogilnika miały za zadanie oszacować stopień zanieczyszczenia gruntów oraz wód podziemnych w otoczeniu mogilnika oraz wyliczyć masę poszczególnych rodzajów odpadów.

W związku ze zmianami przepisów związanych z ochroną środowiska oraz obowiązkiem likwidacji mogilników, należało te badania przeprowadzić w terminie niezwłocznym. Niestety właściciele gruntów, na których zlokalizowane są mogilniki nie posiadają wystarczającej wiedzy na temat w jaki sposób mogliby je usunąć i od czego powinni zacząć, by przeprowadzić działania w tym zakresie. Celem wyżej wymienionego zadania było rozpoznanie i przygotowanie terenu do likwidacji takich miejsc w naszym województwie by zastosować się do przepisów prawa.

Badanie stanu środowiska gruntowo - wodnego w rejonie mogilników w Majdanie i Rybołach są jednym z elementów prowadzących do likwidacji mogilników.

Analiza uzyskanych wyników potwierdza zasadność przeprowadzenia badań sozologicznych w obrębie mogilników. Uzyskane dane są rozbieżne z wynikami, które zostały przekazane przez Politechnikę Białostocką.